Lidová moudra

Aneb co se ukrývá v odkazu našich předků.

Minulé století se neslo v duchu konzumu a odklonu od přírody. Moderní člověk zpřetrhal všechna pouta s ní a přestal vnímat její přirozený rytmus a cykličnost. Moc mě těší, že na počátku století jednadvacátého se situace začíná pomaloučku měnit. K lepšímu, myslím. Přibývá lidiček, kteří všechno, co naše země poskytuje, neberou jako samozřejmost a snaží se nejen využívat, ale také vracet a obnovovat. Začínáme zjišťovat, že k životu opravdu nepotřebujeme dvacet druhů nějaké potraviny, nevalné kvality,  že nám stačí pár, zato skutečně poctivých. Stejně tak výrok – jídlo jako lék – může být pravdivý pouze za předpokladu, že suroviny k jeho výrobě nejsou instantní, se záruční lhůtou, příčící se zdravému rozumu.

Naši předkové žili v těsném vztahu se svým prostředím, který byl umocněn a posilován tradicemi a  zvyky, jež se předávaly z generace na generaci. V každém kraji byly malounko jiné, ale hlavní poselství zůstávalo – přizpůsobení se přírodním cyklům a vyjádření vděčnosti za vše, co okolní krajina nabízí. A právě takovýto vztah ke krajině, která nás obklopuje a půdě, která skýtá obživu, je v dnešní uspěchané virtuální době pořád spíše výjimkou….a nebo, čemuž věřím i já,  to jsou první vlaštovky pozitivních  změn :-).

Selským rozumem vzato – pokud budou činy člověka motivovány touhou přírodu ovládat, bude ona nucena neustále dokazovat, že se ovládat nenechá.  To je ten nejzákladnější univerzální princip všehomíra- krásné staročeské pojmenování všeho, co nás obklopuje. Vystihuje ho nejedno přísloví, takže naši předkové si jeho existencí byli velice dobře vědomi. My se na něj pozvolna rozpomínáme při čtení literatury o východních filozofiích, nebo moderněji – o pozitivním myšlení, ale pořád je to totéž.

Prababička by řekla: Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Boží mlýny melou pomalu, ale jistě.

Pozitivně myslící: Zákon přitažlivosti – co vyšleš, to dostaneš. Někdy to trvá déle, někdy je to naopak fofr, ale funguje stoprocentně :-)

Ještě mně napadají tři slova – úcta, respekt, kooperace.

 

1 komentář u „Lidová moudra

  1. To je moc pieknie napisane, – ze serca wytargane. Wszyscy starzikowie by dali za Ciebie „na rzykani“. Kaj sie to w Tobie biere????

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..