Mšice

Mšice jsou docela problém, neuvěřitelně rychle se množí a během krátké doby napadenou rostlinu zdecimují. Postřiky s výluhů z rostlin účinkují spíše preventivně, na silně napadené rostliny moc účinné nejsou. Nejúčinnější jsou přirozené zbraně, tedy šikulky, co se mšicemi živí, nebo je potřebují k rozmnožování jako živé inkubátory.

K mým oblíbencům patří bezesporu berušky. Slunéčka mají velký apetit a hlavně jejich larvy, za několik dnů nezbude na rostlince po mšicích ani stopa. Stejně tak larvy pestřenek a zlatooček. Kdyby někomu přišlo divné, že občas pobíhám po zahradě s těsně sevřenými dlaněmi, tak to je normální, to jenom provádím urychlený transpotr berušek na místo, které okupovaly mšice :-). Pestřenkám vysazuji na záhony i do skleníku květiny, ale i kvetoucí zelenina, jako např. kopr, pór a cibule, je láká.

 

Vynikající zkušenost mám taktéž z biologickou ochranou rostlin. Zde lze objednat dravé vosičky. Je ale třeba počítat s tím, že zásilka dorazí tak do dvou týdnů. A mšice se množí exponencionálně :-). Já jsem trochu zaspala a všechny rostlinky paprik byly rázem obsypané. Proto jsme armádu vosiček Aphidius colemani 100 ks a Encarsia formosa 200 ks, jež dorazily z Biocontu, intenzivně doplňovali beruškami posbíranými všude možně po zahradě. Za dva týdny nezůstala na paprikách jediná živá mšice. A určitě se vyplatí ve skleníku moc neuklízet, pavučiny v rozích fungovaly podstatně lépe, než žluté lepové pásy. Visely tam snad stovky okřídlených mšic.