Biotopy pro predátory

 

Hadník

Hadník je vlastně kompost, který nepřehazujete, neubíráte, jenom přihazujete rostlinnou hmotu. Je to zázemí pro užovky, které toto prostředí vyhledávají k rozmnožování. Užovka se živí hraboši a neváhá se za nimi vsoukat do jejich nory. Krom mně hadníku nikdo moc nevěřil až do doby, kdy jsem našla krásnou svlečku. Bylo to asi 3 roky po jeho založení.

Lasičkovník

Další účinnou zbraní proti hrabošům a hryzcům jsou lasičky. Se svým útlým tělíčkem překvapí hlodavce přímo v jejich podzemním příbytku. Mají rády hromady kamení zastíněné bujnou vegetací. Osvědčilo se mi jeho založení přímo u záhonu. Odpadá problém s biokoridorem, tedy bezpečnou cestičkou, na který by byl predátor chráněn před svými vlastními predátory :-). Neuvěřitelným zážitkem pak bylo pozorovat, jak  jednou, před soumrakem, na pařezu pod bezem dováděly tři lasiččí čiperky.

jestřabina lékařská, bez, pařez a kameny = úkryt

Speciální příbytky pro hmyz nebylo třeba budovat, mnoho z nich se totiž ukrývá v sušícím se dřevu na topení. Dalšími ubytovnami jsou uschlé květy a trsy bylinek, které nestříhám a nechávám přes zimu.

Divočina, tedy část zahrady někde vzadu, která se neseče a nijak neudržuje, se každé léto proměňuje v motýlí školku.

Vodní prvek nám zatím chybí, ale je určitě v plánu :-).

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..