Permakultura v praxi

Permakultura je koncept zahrnující nejen vytváření zahrad, ale i veškerého prostředí ve kterém člověk žije, způsobem, který je trvale udržitelný a stále se obnovující. Více zde.

Přírodní domek bohužel nemáme, poněvadž k permakultuře jsem se dostala až když už jsme  stavěli….a ….stejně by mi domek z hlíny neprošel :-).

Vyžívám se v tvorbě biotopů a biokoridorů…to jsou utočiště a cestičky pro užitečné živočichy a predátory. Takže máme na zahradě hadník, lasičkovník, hmyzí domečky… po letech i s nájemníky… divočinu  a jiné podobné vychytávky.

Dešťovku chytáme do retenční nádrže, takže když prší, mám čím zalévat.

Již několik let trpělivě vysazuji nové stromky a keře a hryzci pokaždé přes zimu udělají probírku :-)

Polykulturu mám pouze na menších částech záhonu, pro nás je výhodnější smíšená kultura, protože zeleniny spotřebujeme docela hodně. To samozřejmě znamená více práce.

Nepoužívám chemii ani průmyslová hnojiva, pouze kravský hnůj, kompost a dešťovku, která protekla hnojištěm, zelené hnojení a plošné kompostování.

Snad jediná věc, která je v naší lokalitě neproveditelná je bezorebné pěstování. Že těžkou jílovitou půdu zorat nebo zrýt musím, jsem pochopila záhy poté, co se mi po jednom takovém pokusu s nerytím zlomila motyka.

Chybí nám zatím vodní prvek, ale je určitě v plánu :-).

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..